Ze względu na klasycystyczną architekturę większości gmachów kampusu przy Krakowskim Przedmieściu bardzo częstym motywem w sztuce Uniwersytetu są motywy mitologiczne. Już na wstępie w niszach Bramy Głównej witają wszystkich przybyszy Atena i Urania, symbolizujące mądrość i wiedzę. Bogowie, muzy i herosi starożytnej Grecji i Rzymu pojawiają się także na elewacjach Pałacu Kazimierzowskiego, Starej Biblioteki oraz Szkoły Głównej. Równie bogato mitologicznymi scenami dekorowane są niektóre wnętrza uniwersyteckie. W Pałacu Tyszkiewiczów, w Sali Balowej, odnaleźć można płaskorzeźby z przedstawieniami: Sądu Parysa i Sądu Zeusa; w Sali Stołowej tego samego pałacu wizerunek Śpiącej Ariadny na kominku, a w jednym z pomieszczeń Szkoły Głównej relief z przedstawieniem Śmierci Patroklesa. Wycieczka mitologicznymi śladami poprowadzi także grupę do pobliskiego Pałacu Zamoyskich, gdzie w tympanonie oraz w portalu wejściowym widnieją kolejne sceny z bohaterami legend starożytnej Grecji i Rzymu.