[singlepic id=451 w=320 h=240 float=left] Z okazji 20-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Republiką Uzbekistanu a Rzeczpospolitą Polską Charge d’Affaires Ambasady Republiki Uzbekistanu w Warszawie Ikrom Nazarov oraz Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie mają zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie wystawy Igora Stryjeckiego pt. „XIX-wieczna Azja Środkowa okiem fotografa, badacza i podróżnika Leona Barszczewskiego”

Czwartek, 8 marca 2012 r. godz. 17.00 Galeria pod Wielkim Świetlikiem, Biblioteka UW, ul. Dobra 56/66. Wystawa będzie czynna do 29 marca 2012 r. poniedziałek – sobota 9-21, niedziela 15-20, wstęp wolny.

Patronat nad wystawą objęło Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

Leon Barszczewski – wybitny podróżnik, fotograf i badacz krajów Wschodu pochodził z polskiej rodziny patriotycznej. W wyniku represji po powstaniu styczniowym, został wcielony do szkoły kadetów w Kijowie i resztę swojego zawodowego życia związał ze służbą wojskową w carskiej Rosji. Pod wpływem malarza Nikołaja Osipowa, do swoich wielu pasji dołączył fotografowanie. W latach 1876-1897 uczestniczył w licznych wyprawach do Wschodniego Turkiestanu, Emiratu Buchary, Chanatów Badachszanu i Darwazu. Dotarł także do Mazar-i Szarif w Afganistanie. Podczas tych podróży opracowywał mapy, badał szlaki komunikacyjne pogranicza z Chinami i Afganistanem. Był prekursorem badań archeologicznych w Afrasiabie, starożytnej Samarkandzie. Zorganizował i uczestniczył w około dwudziestu wyprawach, niejednokrotnie narażał swoje życie, tracił w przepaściach część ekwipunku. Do niektórych miejsc dotarł jako pierwszy Europejczyk. Jako człowiek uprzejmy i szlachetny wobec mieszkańców, zdobywał sobie ich szacunek i przyjaźń. W swoich dziennikach podróży zapisywał obserwacje przyrodnicze, botaniczne, zoologiczne, geograficzne i geologiczne. Wśród największych jego osiągnięć były odkrycia pokładów złóż rud metali i kamieni szlachetnych (w tym złota i diamentów) oraz pionierskie badania lodowców w Górach Zerawszańskich i Hisarskich, dzięki którym zyskał miano wybitnego glacjologa i pierwszego polskiego badacza lodowców Azji. Dzięki swoim zasługom naukowym został przyjęty do Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, Moskiewskiego Towarzystwa Badaczy Przyrody oraz Rosyjskiego Towarzystwa Ichtiologicznego Aklimatyzacji Geologicznej i Botanicznej a zebrane w trakcie wypraw okazy przyrodnicze, archeologiczne i etnograficzne posłużyły do utworzenia przez niego Muzeum w Samarkandzie.

[singlepic id=452 w=320 h=240 float=center]

Zafascynowany możliwościami fotografii nie rozstawał się z aparatem fotograficznym w trakcie wypraw. Jego fotografie znalazły uznanie i były nagradzane złotymi medalami na wystawach fotograficznych w 1895 r. w Paryżu – fotografie lodowców azjatyckich oraz w 1901 r. w Warszawie – widoki miejscowości i portrety mieszkańców Azji. W Azji Środkowej i Samarkandzie spędził 20 lat. Prowadził prace kartograficzne, badania z zakresu etnografii, zoologii, botaniki i archeologii. Znaczna część terenów, po których podróżował Leon Barszczewski leży obecnie w granicach Republiki Uzbekistanu. Po zakończeniu służby w Azji Środkowej został przeniesiony do Siedlec, gdzie w roku 1904 ufundował Szkołę Handlową dla dziewcząt (obecne II Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi). Zmarł tragicznie 22 marca 1910 r. w Częstochowie.

Igor Strojecki prawnuk