Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zarząd Głównego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zaprasza 11 czerwca 2015 r. na I Społeczny Kongres Ochrony Zabytków. Aula Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa. Patronat nad tym wydarzeniem objął Generalny Konserwator Zabytków.

Tematyka:

– rola organizacji społecznych w ochronie zabytków oraz kształtowania krajobrazu kulturowego,
– obecna rola/diagnoza aktywności społecznej w ochronie zabytków,
– możliwa i pożądana rola inicjatyw społecznych,
– społeczni opiekunowie – diagnoza możliwości współpracy z instytucjami ochrony i lokalnym samorządem, prezentacja aktualnych różnych form aktywności,
– rola edukacji środowiskowej,
– prezentacje przykładów oraz dobrych praktyk.

[singlepic id=1155 w=220 h=200 float=left]

Uczestnicy:

Przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz zaproszeni goście:

– wojewódzcy oraz samorządowi konserwatorzy zabytków,
– przedstawiciele organizacji eksperckich m.in. SKZ, SHS, PKN ICOMOS, SARP, TUP,
– przedstawiciele samorządu m.in. Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich,
– laureaci konkursu „Zabytek zadbany”.

Cele Kongresu:

– stworzenie ram współdziałania organizacji pozarządowych działających w zakresie ochrony zabytków oraz przyjęcie deklaracji końcowej obejmującego wnioski de lege ferenda w zakresie społecznej opieki nad zabytkami.

-wzmocnienie roli organizacji społecznych i uczestników życia społecznego w sferze kształtowania przestrzeni na obszarach zabytkowych.

Przykładowe obszary:

– status prawny społecznego opiekuna zabytków – w zakresie delegacji dla rozporządzenia regulującego powoływanie, edukację i działanie społecznych opiekunów zabytków,
– rola w procedurach administracyjnych oraz planistycznych,
– wykorzystanie obowiązkowych dla samorządów programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz programów opieki nad zabytkami dla unormowanie działalności społecznych opiekunów (w zakresie nadzoru i edukacji), którzy wg ustawy mają współpracować z samorządami.

Uchwalenie wytycznych dla II Społecznego Kongresu Dziedzictwa:

– Zaznajomienie i wymiana doświadczeń środowiska aktywnego w sferze ochrony dziedzictwa, ukazanie różnorodności obszarów działania, rekomendacja zorganizowania kolejnego Kongresu z merytorycznym przygotowaniem przez „komitet organizacyjny” powołany spośród organizacji uczestniczących w Kongresie.

– Medialne pokazanie społecznej aktywności i poprzez „dobre praktyki” zachęcenie samorządowców do aktywnego angażowania i wsparcia takiej aktywności obywatelskiej (teraz najczęściej przejawia się to w interwencjach – trzeba to przesunąć na fazy planowania lokalnego rozwoju i monitoringu stanu zachowania obiektów z ewidencji i rejestru).