Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego z wielkim żalem zawiadamia, że w dniu 24 listopada br. zmarł dr Robert Anderson, egiptolog i muzykolog, absolwent Uniwersytetu w Cambridge, twórca Robert Anderson Research Charitable Trust, dzięki któremu od lat 80. XX wieku kilkudziesięciu doktorantów z całej Polski, a także kilku pracowników naszego Muzeum uzyskało możliwość pobytów stypendialnych w Londynie. Robert Anderson kilkakrotnie odwiedzał Polskę, wygłaszając wykłady m.in. w Instytucie Archeologii UW, Stowarzyszeniu Historyków Sztuki w Warszawie oraz Instytucie Muzykologii UJ. Szczególnie zapamiętano jego wizytę w 2000 r., kiedy wygłosił wykład pt. Gods and goddesses of Egyptian music w Instytucie Sztuki PAN; instytucja ta nagrodziła go także wówczas medalem XXV-lecia PAN.

Robert Anderson urodził się w. 1927 r. w Indiach, gdzie jego ojciec był właścicielem plantacji herbaty. Po przenosinach do Anglii podjął studia na Uniwersytecie Cambridge (Egiptologia) oraz College of London (Muzykologia). Zarówno historia starożytnego Egiptu jak i tajniki klasycznej muzyki stały się jego życiowymi pasjami. Najważniejszymi jego publikacjami z dziedziny muzykologii są Wagner. A biography, with a survey of books, editions and recordings, London 1980 oraz dwa tomy poświęcone Edwardowi Elgarowi Elgar in Manuscript, vols. I i II, London 1990, 1999. Najbardziej znane prace z zakresu Egiptologii to Egypt around 1800 (1987) oraz Cataloque Antiquities in the British Museum (1976).

Wielkim życiowym dokonaniem Roberta Andersona było ustanowienie fundacji naukowej The Robert Anderson Research Charitable Trust, dzięki której wielu studentów oraz młodych naukowców z Europy Wschodniej mogło kontynuować swoje badania nad Tamizą. Miejscem zamieszkania stypendystów były dwa domy rodzinne Filantropa, jeden położony w samym sercu Londynu nieopodal Victoria and Albert Museum, drugi w malowniczej dzielnicy Highgate. Podczas najczęściej miesięcznych stypendiów badacze z Polski mieli możliwość korzystać ze zbiorów the Warburg Institute oraz the British Library. Sam Robert Anderson wielokrotnie znajdywał też czas by oprowadzić swoich stypendystów po Londynie lub okolicznych, historycznych miastach. Owocem naukowych pobytów w stolicy Wlk. Brytanii są liczne artykuły, które ukazały się w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na całym świece m.in. Journal of the Warburg and Courtauld Insitutes, Apollo i Biuletynie Historii Sztuki.

Dziękujemy Ci za wszystko. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

Więcej na temat dra Roberta Andersona w artykule Jerzego Miziołka oraz Petera Martyna, Robert Anderson, Awarded the Institute of Art Medal, Biuletyn Historii Sztuki, 3-4/2000 s. 703-706.

Robert Anderson