Dnia 29 marca Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu „Uniwersytet Warszawy”. Wykład pt. „Od Wilna do Heidelbergu. Jubileusze europejskich szkół wyższych w okresie międzywojennym” wygłosi Adam Tyszkiewicz. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich. Jednocześnie dla gości zostanie otwarta tego dnia do godz. 19.00 ekspozycja muzealna.

Serdecznie zapraszamy!

W minionym roku Uniwersytet Warszawski obchodził 200. urodziny. W związku tym okrągłym jubileuszem zorganizowano w uczelnianych murach bardzo dużo wystaw, koncertów oraz pokazów. W dniu 19 listopada 2016 r. na Uniwersytecie pojawiło się także wielu znamienitych gości, którzy przewieźli ze sobą piękne prezenty oraz adresy gratulacyjne.

Nawiązując do ostatniej rocznicy najstarszej stołecznej uczelni, prelegent zaprezentuje podczas marcowego wykładu przebieg najważniejszych uroczystości jubileuszowych innych znanych europejskich uczelni, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie oraz Uniwersytetu w Heidelbergu. Słuchacze dowiedzą się, jak świętowano w innych europejskich miastach oraz jak bardzo tego typu obchody zależały zawsze od wydarzeń politycznych. Analizie poddane zostaną depesze gratulacyjne, dary, ceremonialne stroje oraz przedjubileuszowa korespondencja między zaprzyjaźnionymi uczelniami. Widzowie dowiedzą się także, na które uczelnie w okresie międzywojennym Uniwersytet Warszawski wysyłał swoich reprezentantów oraz jak bardzo tego rodzaju delegacje uzależnione były od Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Na zakończenie spotkania prelegent wyjaśni, dlaczego zarówno w XIX w., jak i w pierwszej połowie XX w., Uniwersytet Warszawski miał regularne kłopoty ze świętowaniem swoich okrągłych rocznic i dlaczego pierwsza okazja nadarzyła się dopiero w 1958 r.

Program prelekcji (kwieceień-czerwiec)

● 26 kwietnia, godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich,
Adam Tyszkiewicz, Uczelniana przestrzeń ceremonialna

● 31 maja, godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich,
Adam Tyszkiewicz, Józef Piłsudski i jego Uniwersytet

● 28 czerwca, godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich,
Adam Tyszkiewicz, „Uniwersytet w kościele”. Warszawskie świątynie w życiu Alma Mater.

Ilustracja: Pochód do wileńskiej katedry podczas Jubileuszu Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie w 1929 r., Narodowe Archiwum Cyfrowe