Dyrekcja Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na otwarcie wystawy „Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii” przygotowanej we współpracy z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 11 czerwca o godz. 14.00 w Starym BUW-ie.

Jak piszą autorzy wystawy:

„Zadar to przepiękne miasto leżące na dalmatyńskim wybrzeżu Chorwacji. Warto tam pojechać nie tylko ze względu na ciepłe morze i doskonałą kuchnię, ale także wspaniałe zabytki będące świadectwem jego długiej i burzliwej przeszłości. Pozostałości antycznych murów i budowli, średniowiecznych kościołów oraz wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO umocnienia obronne wzniesione przez Wenecjan w XVI–XVII wieku są dostatecznym pretekstem do odwiedzenia Zadaru. Warto to zrobić także dlatego, że można w nim odnaleźć cząstkę polskiej historii. Zapisana jest ona na wspaniałym relikwiarzu ufundowanym przez matkę Jadwigi – króla Polski i świętej Kościoła. Mamy nadzieję, że wystawa prezentująca to gotyckie dzieło sztuki będzie zachętą do podróży do Chorwacji i Zadaru”.

Aktualizacja 18.06.2018: zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wernisażu.

Aktualizacja 25.06.2018: zapraszamy do lektury przemówienia Ambasador Chorwacji, w którym poruszyła ona wątki wspólnych doświadczeń i kontaktów polityczno-kulturalnych Polski i Chorwacji.