Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykład z cyklu DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI. Wykład pt. „202 lata uniwersyteckiej historii nauk geologicznych z epilogiem” wygłosi dr Marek Stępisiewicz.
 
 
 
 
Spotkanie odbędzie się 31 lipca 2019 roku o godz. 16.30 w Muzeum Geologicznym im. Stanisława Józefa Thugutta, na ul. Żwirki i Wigury 93 w Warszawie.
 
 
 
 
 
Uniwersytecka historia nauk geologicznych jest ściśle związana z historią Uniwersytetu Warszawskiego, począwszy od Katedry Mineralogii na Wydziale Filozoficznym Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Historia ta jest ukazana na tle kolejnych struktur organizacyjnych w Szkole Głównej, Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Warszawskim od 1915 roku do dziś. Wykład nawiązuje też do historii zbiorów geologicznych, uprawianej problematyki naukowej i lokalizacji uniwersyteckich jednostek zajmujących się naukami geologicznymi w przestrzeni architektonicznej uniwersytetu i Warszawy.
 
 
 
 
 
 

Dr Marek Stępisiewicz jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (specjalność: geochemia i mineralogia). Stopień doktora Nauk o Ziemi w dziedzinie mineralogii uzyskał w roku 1984. Za opublikowaną w 1987 roku pracę doktorską „Studium mineralogiczne skał ilastych niecki turoszowskiej” otrzymał Nagrodę Naukową im. Ignacego Domeyki ufundowaną przez III Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN (1988). Od 2001 roku jest kierownikiem Muzeum Wydziału Geologii UW (od 2008 r. – Muzeum Geologiczne im. Stanisława Józefa Thugutta). Autor i współautor artykułów w czasopismach naukowych, recenzent prac naukowych, uczestnik konferencji naukowych krajowych i zagranicznych. Członek Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego, Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, Stowarzyszenia Absolwentów Geologii UW (były prezes, obecnie wiceprezes) i Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, w tym ostatnim pełniący funkcję członka w Komisji Rewizyjnej.