Muzeum UW

“Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918” – już 28 listopada o 17.30 zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy poświęconej 100 rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych!

  |   Aktualności

28 listopada 1918 r. Polki dekretem Naczelnika Państwa otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze.

W ten sposób Polska stanęła w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy. Co jednak wydarzyło się wcześniej? Jak wyglądała droga, którą musiały przejść kolejne pokolenia kobiet, by 26 stycznia 1919 r. nasze babcie i prababcie z dużych i małych miast, ze szlacheckich dworków
i wiejskich chałup udały się w środku mroźnej zimy do urn wyborczych, żeby po raz pierwszy w historii wybrać posłów i co najważniejsze – posłanki?

Wystawa ukaże niezwykle biografie Polek żyjących na przełomie XIX i XX wieku oraz pokolenia kobiet walczących już o wolną Polskę po przełomowym roku 1918. Pisarki i emancypantki, żołnierki, społeczniczki i działaczki – wszystkie one mierzyły się z represjami zaborców jako Polki i jako kobiety, dojrzewały, walczyły i dochodziły różnymi drogami do idei wolności i równych praw kobiet i mężczyzn. Większość z nich mogłyby stać się bohaterkami filmów i seriali. Niestety wiele z nich jest dziś zapomnianych, a przecież ich dorobek i życiorysy stanowią ważną cześć historii Polski.

“Podwójnie wolne” – jest to cytat jednej z sufrażystek, komentującej ukazanie się dekretu
z 28 listopada 1918 roku. To ta fraza najtrafniej opisuje doświadczenie Polek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych w prawach obywatelskich.

Świętujmy razem 100-lecie przyznania Polkom praw wyborczych!
_________________________
Wystawa będzie dostępna przed Pałacem Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu 32, do 20 grudnia.

 

Organizator wystawy: Instytut Pileckiego

Partner:
Niepodległa
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

Patroni medialni:
TVP1 – oficjalna strona
TVP Kultura
Kultura Liberalna