Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze Stowarzyszeniem Muzeów Uczelnianych zapraszają 29 stycznia 2020 roku  na wydarzenie inaugurujące tegoroczny cykl wykładów DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI.  
 
WYKŁAD PT. „MUZEUM TO NIE TYLKO WYSTAWA” WYGŁOSI PROF. JERZY NADOLSKI.
 
Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich
 
Ekspozycja muzealna będzie tego dnia otwarta do godziny 19:00.
 
Prelegent w swoim wystąpieniu przedstawi historię Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego ze szczególnym naciskiem na badania naukowe prowadzone od czasu utworzenia placówki w okresie przedwojennym aż do czasów współczesnych. Ponadto zaprezentuje warsztat muzealnika przyrodniczego, omawiając zarówno proces tworzenia eksponatu, czyli jego preparowania, jak i specyfikę ekspozycji przyrodniczej, porównując ją do form prezentacji wykorzystywanych przy okazji wystaw nieprzyrodniczych (podobieństwa i różnice). Zwróci uwagę na istotny i specyficzny aspekt magazynowania i przechowywania muzealiów przyrodniczych oraz działalność popularyzatorską realizowaną przez Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego.
 
Prof. Jerzy Nadolski urodził się w 1956 roku w Łodzi. Specjalista w zakresie biologii molekularnej, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Katedry Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Łódzkiego. Na jego dorobek naukowy składa się łącznie ponad 90 prac. Prowadził działalność w wielu towarzystwach naukowych i organizacjach społecznych, pełniąc między innymi funkcję przewodniczącego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, członka Rady Naukowej Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, członka zespołu opiniodawczo-doradczego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, członka zarządu Rodziny Katyńskiej. Jest ponadto wojewódzkim ekspertem-konsultantem Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Łodzi. Opracował nowe techniki preparowania zwierząt i eksponowania muzealiów na wystawach przyrodniczych. Kierował wielomiesięcznymi wyprawami naukowymi do Afryki. Wielokrotnie wyróżniany, m.in. przez Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Ligę Ochrony Przyrody, Polskie Towarzystwo Przyrodników im. M. Kopernika, Towarzystwo Entomologiczne, Muzeum Narodowe w Szczecinie.