Muzeum UW

(Polski) Wystawa “Przez Oświatę do Wolności” w gmachu Starej Biblioteki UW

  |   Aktualności, Wystawy

W dniu dzisiejszym mija 100 lat od momentu odrodzenia polskojęzycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W związku z tym wydarzeniem Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego prezentuje Państwu w gmachu Starej Biblioteki UW swoją nową wystawę czasową pt. “Przez Oświatę do Wolności. Odrodzenie Uniwersytetu Warszawskiego”. Celem wystawy jest nie tylko przedstawienie niezwykle ważnego dla dziejów uczelni 1915 roku, w którym to wznowione zostały przy Krakowskim Przedmieściu wykłady w języku polskim, ale ukazanie także osiągnięć i dokonań Uniwersytetu Warszawskiego w okresie międzywojennym.

 

Wystawę można oglądać do 1 grudnia br. w gmachu Starej Biblioteki UW, Krakowskie Przedmieście 26/28.

 

Okolicznościowa “gazetka” – folder wystawy – do pobrania tutaj.

 

Po blisko 46 latach funkcjonowania Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (utworzonego po zamknięciu Szkoły Głównej w 1869 r.) 15 listopada 1915 r. został ponownie otwarty w Warszawie polskojęzyczny Uniwersytet. Równocześnie tego samego dnia zainaugurowano działalność Politechniki Warszawskiej z polskim językiem wykładowym. Dla wielu Polaków ten długo oczekiwany moment był jednocześnie nadzieją na odzyskanie przez kraj niepodległości. Z tego też powodu uroczystości otwarcia obydwu szkół wyższych (zarówno te w archikatedrze św. Jana, jak i te odbywające się na uczelniach) miały bardzo uroczysty charakter.

 

Największe zasługi przy reaktywacji polskiego Uniwersytetu Warszawskiego mieli uczeni związani początkowo z Towarzystwem Kursów Naukowych, a w czasie Wielkiej Wojny z Wydziałem Oświecenia. To dzięki ich ciężkiej pracy i staraniom udało się stworzyć od nowa w 1915 r. podstawy programowe i administracyjne szkolnictwa wyższego na Mazowszu. Nie było to jednak zadanie łatwe, decydujący bowiem głos i ostateczne decyzje należały wówczas do okupanta niemieckiego, który podejmował próby zdobycia zaufania społeczności Warszawy. Dla Niemców, reprezentowanych przez generała-gubernatora Hansa von Beselera, wydanie zezwolenia na otwarcie w Warszawie Uniwersytetu i Politechniki było przede wszystkim dobrze przemyślanym gestem politycznym.