PODWODNY ŚWIAT ARCHEOLOGII W STARYM BUWIE – 07.06 – 26.06.2011

 

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na wystawę fotograficzną „NAJGŁĘBSZE TAJEMNICE PLANETY. POLSKIE EKSPLORACJE PODWODNE”
(budynek Starej Biblioteki UW, Krakowskie Przedmieście 26/28;
7 czerwca, godzina 12.00 – konferencja prasowa, po której zapraszamy na wernisaż)

Wystawę otworzą:
dr Don Walsh – Prezes Honorowy The Explorers Club;
Kurator wystawy – Marcin Jamkowski (dziennikarz, nurek, członek Oddziału Polskiego The Explorers Club)

Wystawa promuje nowe studia „Archeologia Podwodna” w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizatorzy:
Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz The Explorers Club – Oddział Polski

[singlepic id=206 w=240 h=180 float=right] Na Księżycu było dotychczas 12 osób. Na szczycie Mount Everestu – prawie 4000. Do najgłębszego miejsca oceanów Ziemi – na dno Rowu Mariańskiego na Pacyfiku – dotarły tylko dwie osoby: Dr Don Walsh i Jacques Piccard. Eksploracja głębin jest trudniejsza niż poznawanie kosmosu. Choć ponad 70 proc. naszej planety pokrywają morza i oceany, to, co znajduje się pod wodą pozostaje dla ludzkości wciąż tajemnicą. A to właśnie w głębinach czekają wielkie odkrycia – nowych miejsc, nieznanych form życia i pozostałości dawnych cywilizacji.

Polacy prowadzą odważną podwodną eksploracje. Poczynając od Bałtyku, gdzie spoczywają wraki – świadkowie trzech największych tragedii morskich wszech czasów, przez obfitujące w zabytki ciepłe morza Ukrainy, Egiptu i Indonezji, aż po kipiące życiem, lodowate wody okalające bieguny. Szczególne miejsce na mapie podwodnych osiągnięć naszych odkrywców zajmuje Meksyk, w którego jaskiniach – zarówno potężnych – górskich, jak i rozległych – nizinnych, płetwonurkowie i speleolodzy wciąż przesuwają granice tego, co poznane.

Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, otwierając od nowego roku akademickiego studia „Archeologia podwodna”, dołączy do elitarnej grupy placówek naukowo – badawczych na świecie, kształcących pokolenia odkrywców, którzy poświecą się eksploracji zatopionego dziedzictwa kulturowego.

[singlepic id=205 w=280 h=180 float=left]Crimea Project – Underwater Expedition to polsko-ukraińska ekspedycja podwodna na Krymie. Archeolodzy i studenci z Instytutu Archeologii UW od kilku lat przeszukują południowe wybrzeża półwyspu w starożytności zwanego Taurydą. Najbardziej spektakularne odkrycia ostatnich lat na tych wodach to cała seria starożytnych i średniowiecznych kotwic. Obiekty te są dokumentowane na miejscu znalezienia (zdjęcia, pomiary, rysunki…), tylko niektóre wydobywa się do dalszych badań na powierzchnię. Podwodną dokumentację wykonują głównie studenci Instytutu Archeologii UW uczestniczący w ekspedycji.