Muzeum

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego sięga korzeniami czasów kiedy powstawał Uniwersytet, a więc lat 1809-1817. W 1809 roku zainicjowano kupowanie dzieł z dawnych zbiorów króla Stanisława Augusta, a w 1817 utworzono Wydział Nauk i Sztuk Pięknych wraz z jego Muzeum. Mieściło się ono przez kilka lat w Pałacu Kazimierzowskim, ale już w 1820 roku zostało ulokowane w gmachu obecnego Instytutu Historycznego, który do dziś nazywany jest pomuzealnym. Jego najpiękniejsze wnętrze, znane jako Sala Kolumnowa, od 2012 roku wróciło do swej dawnej funkcji reprezentacyjno-muzealnej, której główną ozdobą są odlewy gipsowe najwybitniejszych dzieł rzeźby antycznej i renesansowej. Muzeum pierwszego Uniwersytetu Warszawskiego (1808/1816-1831) można uznać za pierwsze muzeum publiczne w Polsce i instytucję, z której wyrosła idea Muzeum Narodowego.

 

Wystawa Muzeum UW

 

Muzeum uniwersyteckie zostało reaktywowane w 1980 roku. Jego głównym celem jest gromadzenie obiektów związanych z dziejami uczelni i animowanie działań upamiętniających jej dokonania w przeszłości i obecnie. Początkowo zbiory uniwersyteckie eksponowane były w Pałacu Kazimierzowskim; w 2000 roku przeniesiono je do klasycystycznego pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32. Po remoncie Pałacu, dokonanego w ramach inicjatywy JESSICA, wdrażanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, od stycznia 2015 roku w Sali Stołowej dostępna do zwiedzania jest wystawa „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu. Wystawa z okazji jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego poświęcona narodzinom uczelni”.

 

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi także bogatą działalność wystawienniczą. Czasowe ekspozycje prezentowane są regularnie w holu budynku Starej Biblioteki, a ostatnio również we wspomnianej wcześniej Sali Kolumnowej.

no images were found