Muzeum UW

Obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Ogrodzie Botanicznym UW.

|   Aktualności

W minioną sobotę, 3 maja, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego przy „kapliczce”, będącej fragmentem filaru nigdy nieukończonej Świątyni Opatrzności, zebrała się, jak co roku, społeczność uniwersytecka, by uczcić 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość otworzył prof. Jerzy Miziołek – dyrektor Muzeum UW, przypominając słuchaczom dzieje tego magicznego miejsca w Warszawie. Wśród gości byli obecni m.in.: dr Hanna Werblan-Jakubiec, dyrektor Ogrodu Botanicznego oraz Barbara Siedlicka – kierownik Sekcji ds. Zieleni UW. Spotkanie to nawiązywało do obchodów sto dwudziestej piątej rocznicy uchwalenia konstytucji, które odbyły się w tym samym miejscu w 1916 r. Wówczas rektor UW dr Józef Brudziński z senatem akademickim oraz studentami poświęcił tablicę pamiątkową, wmurowaną w ścianę ruinki. Z okazji uroczystości sprzed 98 lat wybito również medal, na awersie którego umieszczono wizerunek kapliczki, na odwrocie zaś godło Uniwersytetu. Warto także wspomnieć, że w czasach zaborów do kapliczki przychodziły regularnie całe rodziny, by złożyć wieńce i marzyć o odzyskaniu niepodległości. O tym niezwykle ważnym dla historii Polski miejscu nie zapomniano też w stanie wojennym, kiedy to zbierano się tam w tym samym celu.