Muzeum UW

Zdjęcie przedstawia plansze tyflograficzne z planem kampusu uniwersyteckiego, z orłem, godłem Uniwersytetu Warszawskiego, Bramę Główną Uniwersytetu, fasadami Pałacu Kazimierzowskiego, czyli siedziby władz uczelni i Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, czyli siedziby Muzeum Uniwersytetu

Ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych i słabowidzących na Uniwersytecie Warszawskim

  |   Aktualności

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zainicjowało projekt „Ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych i słabowidzących na Uniwersytecie Warszawskim”.

 

Jego zasadniczym elementem jest trasa zwiedzania przygotowana z myślą o osobach niewidomych
i słabowidzących, zainteresowanych historią i zabytkami Uniwersytetu Warszawskiego. Jej początek stanowi ekspozycja w muzeum, gdzie zwiedzający zapoznają się z najważniejszymi faktami dotyczącymi dziejów uczelni. Kolejnymi punktami wędrówki po zabytkowym terenie uniwersytetu są jego największe atrakcje, m.in. Pałac Kazimierzowski, Stary BUW i Sala Kolumnowa w Budynku Pomuzealnym. Zwiedzający poznają ich historię, architekturę, najciekawsze elementy dekoracyjne i rzeźbiarskie. Towarzyszy im odpowiednio przygotowany oprowadzający.

 

Istotnym uzupełnieniem i dopełnieniem ścieżki edukacyjnej jest przewodnik dla osób niewidomych
i słabowidzących. Składa się on z dwóch części: pakietu edukacyjnego, z którego można skorzystać
na miejscu, oraz folderu promocyjnego, który każdy ze zwiedzających z wadami wzroku będzie mógł zabrać ze sobą. Folder z opisem ekspozycji Muzeum UW i dziejów uczelni został opracowany w alfabecie Braille’a. W ramach pakietu przygotowano specjalne tyflograficzne przewodniki do poszczególnych punktów uniwersyteckiej ścieżki, z planszami prezentującymi m.in. plan ogólny uniwersytetu, Pałac Kazimierzowski, Stary BUW. Towarzyszą im opisy. Z plansz można skorzystać podczas oprowadzania z przewodnikiem.

 

Prosimy o wcześniejsze rezerwacje telefoniczne (22 55 20 107) bądź mailowe (zwiedzanie@adm.uw.edu.pl).

 

Oprowadzanie jest bezpłatne.

 

Ścieżka jest wspólna inicjatywą Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i VARIA Fundacji Wydziału Historycznego UW.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

mkidn_01_cmykStruktura360-KulturaDostepna-lifting-LOGO-kolor