Kampus Uniwersytetu Warszawskiego stanowi jeden z najciekawszych europejskich zespołów akademickich. W swojej architekturze i rzeźbie odwołuje się bezpośrednio do tradycji starożytnej oraz do oświeceniowej wizji Warszawy jako Nowego Rzymu. Wszechobecny antyk w sztuce Uniwersytetu to w dużej mierze zasługa spuścizny artystycznej dworu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Władca ten stworzył w Warszawie wspaniałą kolekcję odlewów gipsowych starożytnych rzeźb (zbiór został zakupiony w 1818 r. do zbiorów uniwersyteckich). W poszukiwaniu motywów antycznych na warszawskiej uczelni przewodnik muzealny poprowadzi grupę do Sali Kolumnowej Budynku Pomuzealnego (dziś Instytut Historyczny), do wnętrz Pałacu Tyszkiewiczów, a także zaznajomi zainteresowanych z bogatą, rzeźbiarską dekoracją fasad m.in. Pałacu Kazimierzowskiego, Szkoły Głównej oraz gmachu Starej Biblioteki.