[singlepic id=296 w=320 h=240 float=left]Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Towarzystwo Miłośników Historii zapraszają na wykład pt. Varsaviana w Karpatach Wschodnich (Ukraina) – opowieść o uniwersyteckim obserwatorium na Pop Iwanie i o warszawskich schroniskach w czasach II RP.

Prelegentem będzie dr Robert Gawkowski (Muzeum UW). Wykład odbędzie się 19 października 2011 o godz. 17.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów – Potockich.

[singlepic id=297 w=260 h=200 float=right]Będzie to opowieść – bogato ilustrowana zdjęciami – o historii kilku obiektów położonych w trudno dostępnych górskich okolicach Karpat Wschodnich. Przed wojną ziemie te należały do Polski. W ciągu dwudziestolecia istnienia II RP pozostawiła w górach kilka ciekawych a słabo znanych budowli. Należą do nich: potężne obserwatorium na szczycie Pop Iwana i kilka schronisk. W latach trzydziestych odpoczywali tu studenci warszawscy, a astronomowie z UW z wieży obserwatorium podpatrywali gwiazdy. Dziś ruiny i porośnięte trawą fundamenty, mało komu kojarzą się z jakże ciekawą historią.