Muzeum UW

1-N-678

Wspomnienie rektora Tadeusza Brzeskiego

  |   Aktualności

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego pragnie przypomnieć o ważnym i nieco niestety zapomnianym grobie „uniwersyteckim”, który znajduje się w Londynie. Na niewielkim cmentarzu Acton pochowany został prof. Tadeusz Brzeski (1884-1958) – rektor Uniwersytetu Warszawskiego w roku akademickim 1929/1930.

 

Ten słynny znawca ekonomii ostatnie lata spędził na emigracji. Nad Tamizą pełnił funkcję rektora Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie, był także prezesem Polskiego Towarzystwa na Obczyźnie, Polskiego Stowarzyszenia Więźniów na Obczyźnie oraz Komisji Głównej Skarbu Narodowego RP.

 

Całkiem niedawno grób rektora Brzeskiego został poddany renowacji dzięki staraniom Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie i Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych na pomniku byłego rektora UW zostały złożone w imieniu społeczności UW kwiaty.

 

WP_20171029_11_01_58_Pro

 

Zdjęcie grobu rektora na cmentarzu Acton fot. Adam Tyszkiewicz; zdjęcie rektora z okresu urzędowania fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe