25 października 2017 r. Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Uniwersytet Warszawy”. O godz. 16.30 w Sali Balowej pałacu Tyszkiewiczów-Potockich wykład wygłosi prof. dr hab. Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum UW.

W bieżącym roku obchodzimy 200-lecie powstania Szkoły Sztuk Pięknych i jej Muzeum, które w latach 1820-1821 ulokowane zostały w gmachu, w którym obecnie mieści się Instytut Historyczny i siedziba dziekanatu Wydziału Historycznego UW. Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, które nie zostało w pełni uformowane w czasach Królestwa Kongresowego, odegrało – wraz ze wspomnianą Szkołą Sztuk Pięknych – ogromną rolę w tworzeniu polskiej sztuki narodowej. Wykład będzie poświęcony przede wszystkim powstaniu i losom tego pierwszego Muzeum UW, ale przybliży też kwestię wcześniejszych, XVIII-wiecznych planów utworzenia Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, których autorem był niezwykle zasłużony dla kultury polskiej hrabia Stanisław Kostka Potocki. Wstęp wolny – zapraszamy!

Program dalszych prelekcji (listopad-grudzień)

• 29 listopada, godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, Adam Tyszkiewicz, „Kadet Tadeusz Kościuszko. Tradycje Szkoły Rycerskiej”.
  • 20 grudnia (wyjątkowo przedostatnia środa miesiąca), godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, Adam Tyszkiewicz, „Rektor Józef Brudziński – Uniwersytet od nowa”.

Ilustracja: Budynek Muzeum Sztuk Pięknych Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, wizualizacja 3D, Maciej Tarkowski / Reconstructions