Dnia 26 kwietnia Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu „Uniwersytet Warszawy”. Wykład pt. „Uczelniana przestrzeń ceremonialna” wygłosi Adam Tyszkiewicz. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich. Jednocześnie dla gości zostanie otwarta tego dnia do godz. 19.00 ekspozycja muzealna.
Audytorium Maximum w budowie

Większość znanych uczelni słynie ze wspaniałych auli, w których odbywają się najważniejsze uroczystości akademickie. Sale takie zazwyczaj są dostępne tylko podczas szczególnych wydarzeń, a spotkania w nich są często wyreżyserowanym spektaklem. Wizytówką Sorbony od wielu dekad jest Grand Amphitheatre, Uniwersytet Wiedeński chlubi się Großer Festsal, a Uniwersytet Oksfordzki Sheldonian Theatre. Polskie uczelnie również mogą się pochwalić niezwykle reprezentacyjnymi przestrzeniami ceremonialnymi. Uniwersytet Jagielloński kojarzy się z pięknymi aulami w Collegium Maius i Collegium Novum, Uniwersytet Wrocławski z barokową aulą Leopoldiną, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z aulą Collegium Minus.

Przed drugą wojną światową najważniejszym wnętrzem warszawskiej uczelni było wielkie audytorium usytuowane na pierwszym piętrze Pałacu Kazimierzowskiego. W latach 1915-1939 odbywały się w nim podniosłe inauguracje kolejnych lat studiów, uroczystości wręczenia tytułu doktora honoris causa, akademie i jubileusze oraz konferencje rektorów szkół wyższych. W auli obchodzono m.in. 125. rocznicę Konstytucji 3 maja, deklamowano utwory poetyckie Goethego oraz świętowano jubileusze znanych profesorów. Wnętrze gościło także wielu dostojnych gości z Polski i zagranicy. Podejmowano tam m.in. honorowego profesora UW – Marię Skłodowską-Curie, byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Herberta Hoovera oraz marszałka Francji – Ferdynanda Focha. W sali tej wykładali najznamienitsi uczeni, m.in.: Kazimierz Michałowski prezentował wyniki pierwszych polskich wykopalisk nad Nilem, Jan Łukasiewicz wygłaszał odczyt o logice, a Marcel Handelsman opowiadał o zawiłych dziejach warszawskiej Alma Mater. Przez aulę przewinęło się także wiele niezwykle interesujących dzieł sztuki: portrety rektorskie, tablice pamiątkowe oraz popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przestrzeń galowa znajdowała się jednak nie tylko w Pałacu Kazimierzowskim. Ceremonialne funkcje na Uniwersytecie pełniły na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci również pobliski kościół Wizytek oraz sale w budynkach: Pomuzealnym, Audytoryjnym, Auditorium Maximum. Serdecznie zapraszamy na prelekcję o tych historycznych wnętrzach.

Program prelekcji (maj-czerwiec)

● 31 maja, godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich,
Adam Tyszkiewicz, Józef Piłsudski i jego Uniwersytet

● 28 czerwca, godz. 16.30, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich,
Adam Tyszkiewicz, „Uniwersytet w kościele”. Warszawskie świątynie w życiu Alma Mater.