24 kwietnia 2019 r. Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych zapraszają na kolejny wykład z cyklu DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI.
Wykład pt.: Zachować Pamięć. Dziedzictwo polskich Sybiraków na pięciu kontynentach wygłosi prof. Hubert Chudzio.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na Krakowskim Przedmieściu 32.
Ekspozycja Muzeum UW będzie tego dnia otwarta do godziny 19:00.
Profesor Hubert Chudzio, dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, jest historykiem, filmowcem i podróżnikiem. Autor i redaktor naukowy kilkunastu książek z zakresu historii XIX i XX wieku, był kierownikiem kilkunastu zagranicznych misji naukowych do skupisk Polaków w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, RPA, Izraelu oraz Kazachstanie. Prowadził ekspedycje naukowe poświęcone dokumentacji i renowacji cmentarzy polskich uchodźców wojennych w Tanzanii, Zambii, Zimbabwe i Ugandzie . Uczestniczył, w charakterze dokumentalisty, w dwunastu misjach archeologicznych w Egipcie, Gwatemali i na Cyprze. Dokumenty w jego reżyserii były prezentowane w TVP, TVN, TV Planete i Discovery. Film „Ni Anch Nefertum – zapomniany kapłan” otrzymał Grand Prix Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Gdańsku.