Wystawa ,,Muzea Uczelniane – Jesteśmy!” na Uniwersytecie Opolskim

Od przedwojennego fotela dentystycznego, przez astrolabium (przyrząd do nawigacji) z 1054 r., i różę pustynną ze Stepów Astrachańskich, po meteoryty, maszyny parowe oraz, rzecz jasna, lampy rentgenowskie – oferta polskich muzeów uczelnianych jest zaskakująco bogata i zdecydowanie zbyt mało rozpowszechniona.

Aby wspólnie promować swoją działalność, dwadzieścia placówek gromadzących pamiątki akademickie i inne, ciekawe eksponaty powołało w marcu tego roku stowarzyszenie ,,Muzea Uczelniane”. Jak mówią twórcy projektu – głównymi celami tego przedsięwzięcia są: propagowanie idei muzeów uczelnianych wśród środowisk akademickich, ochrona uniwersyteckiego dziedzictwa historycznego oraz współpraca szkół wyższych na polu kultury.

Jedną z pierwszych inicjatyw stowarzyszenia jest organizacja wystawy – ,,Muzea Uczelniane – Jesteśmy!”, która objeżdża wszystkie ośrodki akademickie. Przez dwa tygodnie od 16 kwietnia będzie dostępna także w Opolu – w collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego.