Wystawa „Uniwersytecki Pop Iwan”- Sala Stołowa, Pałac Tyszkiewiczów-Potockich 18.05.2013

Muzeum UW wspólnie ze Studium Europy Wschodniej jest organizatorem ekspozycji „Uniwersytecki Pop Iwan”. Wystawę będzie można obejrzeć w Noc Muzeów w Sali Stołowej Muzeum UW w Pałacu Tyszkiewiczów Potockich. Na ekspozycję składa się 20 plansz pełnych ciekawych historycznych i współczesnych zdjęć oraz dokumentów. W gablotach wystawione są instrumenty służące do pomiarów meteorologicznych z początku XX w. i luneta z tych czasów. Wszystko to obrazuje dzieje oryginalnej budowli, jaką było Obserwatorium Meteorologiczno-Astronomiczne im. J. Piłsudskiego. Obserwatorium wybudowano na szczycie Pop Iwan na wysokości 2022 m n.p.m. Kamień węgielny z aktem erekcyjnym wmurowano w 1936 r. Obiekt uroczyście otwarto w lipcu 1938 r. Na trudno dostępnej górze w zalesionych Karpatach Wschodnich Uniwersytet Warszawski umieścił filię swojego obserwatorium. Stąd, z pomocą nowoczesnego astrografu astronomowie podpatrywali gwiazdy i planety. Imponujący obiekt został zrujnowany po wkroczeniu wojsk radzieckich w 1939 r. Dziś dzięki inicjatywie naszej uczelni oraz Podkarpackiego Uniwersytetu w Iwano-Frankowsku (d. Stanisławowie) obserwatorium jest odbudowywane.

[singlepic id=726 w=240 h=200 float=center]

Wystawę będzie można oglądać w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich  również