ZBIORY

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego posiada kilkanaście tysięcy obiektów, z których jest w stanie eksponować na raz tylko niewielką część, resztę udostępnia natomiast na stronie internetowej poświęconej zbiorom uniwersyteckim.

 

ZBIORY MUZEUM UW ON-LINE

 

Obiektem-kluczem wystawy „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu” jest uszyty w 1917 r., dekorowany srebrnym orłem na granatowym tle sztandar Uniwersytetu Warszawskiego. Do najciekawszych eksponatów muzealnych znajdujących się w Sali Stołowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich należą m.in. gipsowe popiersia Stanisława Kostki Potockiego i Stanisława Staszica, ojców-założycieli uczelni, i portret absolwenta UW Henryka Sienkiewicza. Na wystawie oglądać można dawne widoki budynków oraz przedstawienia wnętrz uniwersyteckich, a także poznać kolekcje tworzone od podstaw przez pierwszych profesorów Uniwersytetu: okazy zoologiczne, mineralogiczne, botaniczne, instrumenty medyczne, księgozbiory. Cenny element ekspozycji stanowią wymieniane okresowo (ze względów konserwatorskich) ryciny z dawnej kolekcji królewskiej. O fascynacji sztuką antyku świadczą pochodzące z XVIII w. odlew gipsowy rzeźby Fauna z koźlęciem i wykonany z korka model Łuku Konstantyna Wielkiego. W zbiorach Muzeum znajdują się ponadto liczne przedmioty ilustrujące życie codzienne uczelni, tj. pieczęcie, odznaki, dyplomy, indeksy, medale, insygnia rektorskie i profesorskie, rękopisy, instrumenty naukowe stosowane w dziedzinach eksperymentalnych. Do cennych archiwaliów należy indeks Czesława Miłosza, który w roku 1932 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

no images were found

 

Oddzielny dział Muzeum stanowi archiwum fotografii, na które składa się ponad 10 tysięcy zdjęć, ilustrujących fascynującą, ale niekiedy i dramatyczną historię, jaką ma za sobą Uniwersytet Warszawski. Są one wspaniałym zapisem uniwersyteckiej historii.
 
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego pozyskuje na bieżąco nowe dzieła sztuki oraz dokumenty historyczne do swych zbiorów. Cześć nabytków pochodzi od darczyńców, natomiast pozostałe zakupywane są na rynku antykwarycznym i na aukcjach dzieł sztuki.

 

 

NABYTKI

no images were found