ZBIORY

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego posiada ponad tysiąc obiektów. Do najciekawszych eksponatów muzealnych, często o wysokich walorach artystycznych, należą m.in. popiersia Tytusa Chałubińskiego, Kazimierza Michałowskiego, a także portrety najwybitniejszych osób związanych z warszawską uczelnią, tj. Henryka Sienkiewicza, Piotra Chmielowskiego, Joachima Lelewela, Jana Baudouin de Courtenay i Władysława Tatarkiewicza.

 

ZBIORY MUZEUM UW ON-LINE

 

W zbiorach Muzeum znajdują się ponadto liczne przedmioty ilustrujące życie codzienne uczelni, tj. pieczęcie, odznaki, dyplomy, indeksy, medale, rękopisy, instrumenty naukowe stosowane w dziedzinach eksperymentalnych. Wyjątkowym eksponatem jest bez wątpienia indeks Czesława Miłosza, który w roku 1932 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Wzruszającym obiektem jest także uszyty w 1916 r., dekorowany srebrnym orłem na granatowym tle sztandar Uniwersytetu Warszawskiego. Muzeum ma też ciekawą, chętnie oglądaną kolekcję insygniów rektorskich i profesorskich.

 

Do niezwykle interesujących eksponatów należą też: litografia przedstawiająca studenta ubranego w mundur Gwardii Akademickiej z okresu Powstania Listopadowego, zdjęcia ochotników z 1920 r., broń zakopana na terenie uczelni przed kapitulacją we wrześniu 1939 r., dokumenty tajnego nauczania, fotografie z Powstania Warszawskiego, unikalne zdjęcia z Marca 1968 r. świadczące o tym jak silnie cała historia Uniwersytetu Warszawskiego związana jest z walką o Polskę, o narodową godność i niepodległość.

 

Oddzielny dział Muzeum stanowi archiwum fotografii, na które składa się ponad 10 tysięcy zdjęć, ilustrujących fascynującą, ale i niekiedy dramatyczną historię jaką ma za sobą Uniwersytet Warszawski. Są one wspaniałym zapisem uniwersyteckiej historii.

 

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego pozyskujące również na bieżąco nowe dzieła sztuki oraz dokumenty historyczne do swych zbiorów. Cześć nabytków pochodzi od darczyńców, natomiast pozostałe zakupowane są na rynku antykwarycznym oraz na aukcjach dzieł sztuki.

 

NOWE NABYTKI